pocitadlo

OGN logbook

Čekání na součástky, objednané pro novou verzi CUBE 3.1, bylo už nekonečné a tak jsem se nechal přesvědčit k nakódění nového logbooku, když ten kissácký prý už nefunguje. Kvůli přetrvávajícímu monzunovému počasí můžeme stejně jen znovu a znovu leštit navlhlé krovky a o létání si vykládat leda tak na letištním baru. A napsat takový loogbook může přece trvat tak den až dva.. a nebo?

Popravdě – ano i ne. Skutečně fungoval už v neděli navečer, ale ladění všelijakých zapeklitých detailů zabralo dobře další měsíc. (Jakou ground speed ma Blaník startující na navijáku? A jakou při vývrtce?) V tuto chvíli se většina věcí (připouštím, že je tu ještě pár ne úplně chtěných vlastností) zdá být stabilní a tak slavnostně celému světu oznamuji vypuštění úplně nového a krásného OGN Logbooku! 🙂

Na hlavní stánce lze spatřit veškerý provoz, jak se aktuálně děje. Jsou zde však mírné nuance podle nastavení jazyka prohlížeče. Pokud je nastaven jako čeština či slovenčina, budou se zde zobrazovat jen letadla z letišť a ploch s ICAO kódem začínajícím LK a LZ. V případě, že je jazykem prohlížeče „hákoština“ (píšete švabachem), uvidíte zde primárně provoz na letištích ED, LO a LS. A pro všechny ostatní hatmatilky se zobrazuje veškerý celosvětový provoz dohromady.

Po kliknutí na ICAO kód některého z letišť se zobrazí informace o jeho provozu v konkrétní den. Ve dnech lze dále listovat šipečkami po stranách datumu uvedeného v hlavičce stránky. Kliknutím na registraci letadla se pak dostaneme na detail a součty letů konkrétního letadla ve zvolený den.

Tu se nesmíme nechat vyvést z míry v případech, kde se některé informace zdají jako špatně spočítané. Například v seznamu nahoře je odlet v 9:51 a přistání 9:58 spočítáno jako 6 minut letu ač by tam mělo být minut 7. Je to způsobeno tím že čas startu i přistání se pro zobrazení zaokrouhlují na celé minuty, zatím co je doba letu zaznamenána po sekundách a až teprve pak zaokrouhlena na minuty. Vypadá to možná divně, ale je to tak. Jak počítat čas letu, aby to vyhovovalo všem zúčastněným je stále otázkou pro vášnivou diskuzi..

Jak již bylo zmíněno, logbook analyzuje veškerý provoz v OGN síti. Nicméně záznam vzletů a přistání je omezen pouze na události, ke kterým dojde do 4 km od známých ploch. Tento seznam je založen na ŘLPáckém VFR Manuálu a dále na informacích z openflightmaps.org. Žádné jiné pohyby (včetně přistání do polí) nejsou v tuto chvíli zaznamenávány. Podmínkou pro start je překročení 50km/h a pro přistání 20 km/h pro kluzáky, 50km/h pro motorové mašiny. Navíc dodatečnou podmínkou pro přistání je i výška menší než 160m nad terénem.

Užitečná vlastnost hlavně pro ty, co opisují šmírák do Flight Office, je možnost exportu .csv souboru, kterýžto pak lze importovat do FO. Ke stažení tohoto souboru pro daný letový den se dá dostat po kliknutí na ICAO kód letište v hlaviččce stránky detailu letiště. Url zde získané lze i snadno použít pro vlastní skripty. Navíc je právě v přípravě přímý import dat ze stránek logbooku do FO na jedno jedinné kliknutí 🙂